Zabierając się za organizację wesela nie można bagatelizować istotnej sprawy jaką jest odpowiednio wczesne zarezerwowanie sobie terminu w domu weselnym. Może się wydawać, że nie będzie z tym problemu bo obecni dwudziestokilkulatkowie to ludzie z niżu demograficznego, ale nie można zapominać o kwestii, że w dzisiejszych czasach ślub bierze się coraz później, nierzadko po wielu latach wspólnego mieszkania, a pokolenie trzydziestokilkuletnie jest trochę liczniejsze. Bez dysponowania salą weselną na wyznaczony termin trudno właściwie przystępować do dalszej organizacji wesela. Maruderzy muszą szukać domów weselnych w odleglejszych lokalizacjach i bardzo często o niższym standardzie.

Przy założeniu jednak, że czasu nam nie brakuje i mamy szeroki dostęp do oferty domów weselnych w swej okolicy na co musimy zwrócić szczególną uwagę? Pierwszym z czynników będzie bez wątpienia lokalizacja. Mimo iż goście weselni z dużym prawdopodobieństwem przybędą własnymi środkami lokomocji (alternatywnie można wynająć autobus) to jednak znacznie wygodniej jest mieć salę weselną pod nosem. Należy też mieć na względzie, że przyjęcie weselne jest w naszych realiach suto zakrapiane alkoholem, a w stanie upojenia nie wolno siadać za kierownicą. Dobrze jest jeśli dom weselny dysponuje miejscami noclegowymi dla gości (czyli warto brać pod uwagę ofertę pensjonatów i hoteli). Dzięki temu będziemy mieli gdzie położyć spać najbardziej rozweselonych gości, a pamiętajmy także o dzieciach, które nie mogą bawić się do tak późnych godzin jak dorośli.

sala bankietowaPrzyjęcie weselne to również tańce i zabawy. W zależności od tego jak wielu gości planujemy zaprosić na wesele musimy uwzględnić domy weselne dysponujące stosownie przestronną salą balową i bankietową aby pomieścić wszystkie przybyłe na wesele osoby. Sala taka powinna mieć odpowiednie nagłośnienie i miejsce dla zespołu muzycznego.

Wesele nie obędzie się również bez jedzenia, dlatego konieczne jest sprawdzenie oferty gastronomicznej jaką oferuje dom weselny. Większość z nich posiada pewien stały repertuar dań przygotowywanych z okazji takich imprez, który jednak zwykle w zależności od naszych potrzeb może być zmodyfikowany (szczególną trudność w ofertach gastronomicznych sprawia zwykle kwestia wegetarian). W przypadku napojów, w tym alkoholowych, najbardziej opłacalne jest zwykle własne zaopatrzenie.

Każdy z domów weselnych jakie bierzemy pod uwagę należy osobiście odwiedzić i sprawdzić na miejscu warunki jakie w nich panują. Niezwykle rozsądne jest także zbadanie opinii na temat wybranych sal weselnych. To akurat nie jest w obecnych uwarunkowaniach dużym problemem – wystarczy sprawdzić w Internecie co sądzą na ich temat osoby, które miały w nich wesele oraz goście.