konflikty są nierozdzielną częścią małżeństwa

Czy to miłość jest, czy to jest kochanie…

Wszyscy, którzy stwierdzają że małżeństwo to małe piwo popełniają spory nietakt. Młodym osobom, które są bezkrytycznie zapatrzone w drugą osobę zdaje się częstokroć, że ten etap, który przeżywają przed wejściem w związek matrymonialny będzie przebiegał nieprzerwanie. Wypada wyraźnie rozdzielić zakochanie od miłośc. Zakochanie to tak faktycznie zaledwie reakcje chemiczne, stan jak oszołomienie narkotykowe, jaki ma niewiele wspólnego z głęboką miłością. Miłość jest wówczas kiedy rozumiesz i zauważasz także wszelakie niedoskonałości innego człowieka, ale z własnej woli zamierzasz trwać przy nim do końca żywota na dobre czy na złe. Dopiero po wielu dekadach przeżytych razem da się się przekonać azaliż wykonało się odpowiedniego wyboru oraz czy naprawdę kocha się tego drugiego człowieka.

Rozwód i separacja

Nieszczęśliwie, ludzie są coraz bardziej niefrasobliwi i nierozsądni, zerkają jedynie na wierzchołek swojego nosa. Przez to mamy do czynienia z tak częstymi rozkładami rodzin kończącymi się rozwodem (choć czasem małżeństwo może jeszcze uratować separacja i przemyślenie na nowo paru spraw). Rozliczne powody stoją u przyczyn tego rodzaju decyzji. Sądzę, że nierzadko jest to potoczna łatwowierność. Wchodzimy z związek małżeński sądząc, że bądź uda nam się przystosować atrybuty partnera do własnych kanonów, albo też wierząc w to że nigdy się nie przemieni. Jednak obydwa te wyobrażenia są złudne. Człowiek może się zmienić, niefortunnie nie za każdym razem w tę stronę na jaką liczymy. Nie każdy potrafi z tym żyć zatem wielu ludzi składa podanie o rozwód czy o separację. Wszak niechybnie wiemy z obserwowania choćby własnych rodziców, że związek małżeński może mieć różnorakie strony. Z pewnością każdy obiecuje sobie, że nie popełni jakiegokolwiek z mankamentów swoich rodziców, jednak to nie aż tak oczywiste. Nie istnieją gotowe instrukcje co mamy robić, stajemy wobec przeróżnych problemów, a nikt nam nie poradzi w jaki sposób dobrze jest postępować.

Rozwiązywanie konfliktów

Spory pomiędzy ludźmi są oczywiste i starsze niż świat. Człowiek to jednostka dość nieustępliwa, jaka lubi robić po swojemu. Jeśli wszakże scysję z kimś nieznajomym da się skonkludować mocnym cięciem to nie tak lekko jest z małżonkiem. Niezależnie od efektu zostają blizny, z którymi należy nadal żyć. Nie ma sensu się okłamywać iż całe życie minie nam na przytulaniu się oraz powtarzaniu ckliwych słówek, niekiedy będziemy także rzucać talerzami, lecz odpowiedzialność to sztuka konsensusu i siły charakteru, zaś nie rezygnowanie przy pierwszym fiasku.